HROŠI SI S PŘEDSTIHEM ZAJISTILI PLAY-OFF

V nelehké pozici se ocitli havlíčkobrodští softballisté před posledním víkendem základní části mužské Extraligy. Pouze tři výhry z moravské mise jim mohly zajistit postup do TOP 4, která má jistotu postupu do play-off a tím i zachování extraligové příslušnosti i pro příští rok. V sobotu bojovali v Kunovicích a po výborných výkonech obou nadhazovačů a bezchybné hře obrany si připsali první dvě výhry. V neděli je ale čekal téměř neřešitelný úkol. Potřebovali zvítězit i na hřišti suveréna letošní Extraligy Břeclavi. Břeclav vstupovala do zápasu s bilancí 15 zápasů, 15 výher. Žádnému celku Extraligy se letos nepodařilo vyzrát na dvojici nejlepších evropských nadhazovačů Michal Holobrádek a Jakub Osička. Hroši to ale po heroickém výkonu celého týmu dokázali a po roční pauze si opět zahrají play-off. Kdyby Hroši rovněž jako jediný tým Extraligy neprohráli s juniorskou reprezentací, mohl již do Břeclavi cestovat v klidu s jistotou postupu. Takhle si to udělali o dost těžší, ale získali tak i druhý primát, tentokrát velmi cenný, jako jediní získali skalp Břeclavi. Tabulka letošního ročníku je mimořádně vyrovnaná. Stejného počtu výher jako Hroši dosáhli i týmy Spectra Praha a Chomutova. Z tabulky vzájemných zápasů ale vyšli Hroši nejlépe a obsadili nakonec 3.místo po základní části. Do play-off je kromě suverénní Břeclavi a druhých Ledenic doprovodí i Spectrum Praha. Černý Petr nakonec zůstal hráčům Chomutova, kteří budou se čtyřmi zbývajícími týmy bojovat v srpnové nadstavbě o dvě místa v play-off, dva nejhorší budou hrát play-outovou sérii o udržení v Extralize. Hrochy v srpnu čekají zápasy pouze o nasazení do vyřazovacích bojů. Čtvrtfinále je na programu první zářijový víkend a v kádru Hrochů dojde před letní pauzou ke změnám. Do USA míří argentinský nadhazovač Matias Etchevers Larraburu a jeho krajan catcher Juan Cruz Garolini odlétá na letní část hostovat do belgické ligy. Na klíčovém postu nadhazovače posílí Hrochy před play-off venezuelský reprezentant Miguel Pérez Luis Colombo, Ten se k týmu připojí již začátkem srpna, navíc se z Belgie v září vrátí i Juan Garolini.

Hippos – Snails Kunovice 5:2 a 2:0

Za domácí Kunovice zahájil zápas mexický nadhazovač Anton Marco Valdez a Hroši se proti němu poprvé prosadili ve 2.směně. V páté po sérii odpalů a chybě domácí obrany navýšili vedené na 4:0. Kunovice vzápětí odpověděli snížením na 4:2, více jim ale nadhazovač Matěj Macas nedovolil. Hroši si navíc v závěru ještě jedním doběhem výhru pojistili. Do odvety vystřídal Matěje Macase Matias Larraburu a ten nepovolil domácím dokonce ani bod. Ve tří směně poslal Hrochy do vedení dlouhým odpalem Juan Garolini, v páté směně se opět prosadil v mimořádné formě hrající Juan Garolini a doběhl pro druhý a poslední bod.

Hippos – Locos Břeclav 3:1 a 1:10

Za Břeclav odházel první zápas Jakub Osička a Hroši se proti němu prosadili hned v úvodní směně. Sérií čtyř odpalů v řadě zahájil Juan Garolini, na něj navázali Filip Kučírek, Jan Hlaváč a dva body stáhl svým odpalem Adam Liška. Hroši tak favorita zaskočili hned v úvodu, navíc skvěle házející Matěj Macas bez větších problémů udržel čtyři směny silný pálkařský line-up domácích daleko od domácí mety. V průběhu čtvrté směny ho nahradil Matias Larraburu a přestože Břeclav snížila na 2:1, Hroši dál bojovali o každý aut, který je pomalu ale jistě přibližoval do vysněného play-off. Před poslední směnou se navíc prosadili Hroši ještě jednou. Nejdříve Iredu Fiala úspěšně odpálil a pro třetí bod ho dalekonosným odpalem poslal kapitán týmu Jan Hospodka. Závěr zápasu byl hektický. Hroši se s blížícím se koncem zápasu ocitli pod obrovským tlakem, ale mladíci ho dokázali ustát. Závěrečný útok domácích začali dva poslední pálkaři domácí sestavy a oba obsadili metu. Na pálku se tak dostali s obsazenými metami nejlepší pálkaři domácího týmu. Po time-outu se ale Hroši uklidnili a Jan Hospodka zahrál důležitý první aut. Běžci se ale posunuli do skórovacích pozic. Kritickou situaci ale argentinské duo zvládlo, Matias Larraburu sám zahrál dva zbývající auty a odstartoval postupovou radost Hrochů. Odveta už byla jen formalitou a ani jasná výhra Břeclavi nijak nepokazila radost Hrochů.

_